סבא ג'בטו

מסעדה אספרסו-בר בבאר שבע המציעה מגוון מנות משובחות ומוקפדות, שלל תפנוקים וסיבה טובה לבקר בבירת הדרום לא רק כשנוסעים לאילת

אילן זיגדון, בחור צעיר ונמרץ ביותר, הנהיג בנעוריו חבורת פרחחים, ששיגעה תלמידים ומורות כאחד בתיכון שבו למד. מאז חלפו כמה שנים, וכישורי היזמות והיצירתיות של אילן מצאו להם אפיק אחר – במטבח.

לפני כשנתיים פתח בבאר שבע את "סבא ג'בטו" – אספרסו בר-מסעדה, המציע מגוון של מנות משובחות, מיוחדות ומוקפדות במחירים נוחים ביותר, ובנוסף מזכה את סועדיו בשירות אדיב ונעים, כולל מגבונים מבושמים לניגוב הידיים וחידודי לשון השזורים בתפריט. ולא שהתפריט משעמם וזקוק לעזרתם: מדובר בכרך ספרותי עבה וכאמור – שופע כל טוב.

כל אחת מהקטגוריות בתפריט – כריכים, אומלטים, מרקים, קישים וקינוחים – מציעה מבחר נאה ומעורר תיאבון במחירים נוחים להפתיע. הג'בטות, שעל שמן נקרא המקום, הן בבחינת מלאכת מחשבת. זה מתחיל עוד לפני האפייה, כשהן עוברות "טיפול" עם רוטב סודי, שמעניק להן טעם ומרקם מיוחדים. לשולחן הן מוגשות בלוויית סלסלה נאה, שבה 8 (!) סוגי רטבים, מעשה ידיו של אילן. בתוך הג'בטות תמצאו ארוחה לתפארת – שכבות של מילויים שונים ומפתיעים, שממלאים את הפה בחגיגה של טעמים. הקישים מצוינים, ומרק הקטניות המתובל והריחני הותיר אותנו בפה מלא מרק וריק ממילים. קינחנו בקפה מעולה ובחליטת תה טעימה ומרעננת של צמחי הבית (על אמת – אילן מגדל אותם בגינה שליד המסעדה). בין לבין טעמנו גם ממרח חרדל ולימונים כבושים, מתנה מבעל הבית, המרבה להתרוצץ בין השולחנות, ולהעתיר תפנוקים שונים על אורחיו.

אילן מעיד על עצמו, שאינו מוכן להתפשר על פרודוקטים ("בשבילי 'בסדר' זה 'רע מאד'"), והדבר ניכר. באחרונה התחדש המקום אפילו במכונת קפה ייעודית, המיועדת אך ורק לטחינת פולי קפה לאספרסו, פריט נדיר גם בבתי הקפה התל אביביים הנחשבים.
במילה אחת – לרוץ! ואל תחכו עד שתהיו בדרך לאילת.

כן: גם טעים וגם תורם לכלכלת הנגב.
לא: דווקא בשישי בערב ובשבת סגור.
ועוד משהו: יש הנחות לסטודנטים והפרדה יעילה בין מעשנים ללא מעשנים.

"סבא ג'בטו", פסז' רסקו 317, טל' 08-6272829, פתוח א'-ה' 9:30-24:30, שישי 9:30-15:30, מוצ"ש 20:00 עד אחרון הלקוחות.