השומנים הטובים

כל הדיבור נגד שומנים קצת מבלבל, כי יש גם שומנים טובים שהגוף ממש זקוק להם. קחו לדוגמה את חומצת השומן אומגה 3 ותראו מה יש לדיאטנית יעל דרור לומר לכם עליה

יעל דרור
23/01/2006

רבים מהאנשים מתייחסים אל שומן כאל דבר רע שיש להפחית את צריכתו. חלק מורידים את צריכת השומנים בגלל בעיות לב וכלי דם, אחרים רוצים להימנע משומן בגלל הדיאטה (בעיית עודף במשקל) ויש הנמנעים ממאכלים עשירים בשומן בגלל סיבות אחרות. במקביל לכל ההשמצות שנשמעות על השומן התחילו לאחרונה לדבר במילות קוד על שומן שנחשב לבריא - חומצת שומן אומגה 3. מה זה אומגה? למה מדברים בשפת סתרים? האם שומן יכול להיות בכלל בריא? האם זה תרגיל שיווקי של חברות תוספי המזון? ומה עם כל שאר האומגות, לא מגיע גם להן קצת יחס אישי?

חומצות שומן חיוניות

לשומן מן המזון יש הרבה תפקידים חשובים. עם זאת, כשאוכלים ממנו יותר מדי הוא עלול להצטבר ולגרום להשמנה המלווה במקרים רבים במחלות, אך לא כל חומצות השומן הן "רעות". גוף האדם יודע לייצר בכבד חומצות שומניות מגוונות לצרכי תפקודו מחלבונים, פחמימות וחומצות שומן אחרות. חומצות השומן שהגוף יודע לייצר בעצמו, נקראות חומצות לא חיוניות מפני שאין הכרח לקבלן מהמזון. עם זאת, יש חומצות שומן שהגוף לא יודע ליצור בעצמו ולכן חייב לקבלן מהמזון אותו הוא צורך.

כמה אומגות יש?

חלק מחומצות השומן מכילות בתוך המבנה הכימי שלהן קשרים כפולים. המושג אומגה, מציין את מיקום הקשר הכפול הראשון בחומצת השומן. כלומר, "אומגה 3" מציין כי הקשר הכפול הוא בעמדה 3 (לעומת חומצת שומן אומגה 6 שבה הקשר הכפול נמצא בעמדה 6). אגב, גם לחומצת השומן אומגה 9 מייחסים תכונות בריאותיות חיוביות.

חומצות אומגה בתזונה

בעבר, היחס בין חומצת השומן אומגה 3 לחומצת שומן אומגה 6 היה כמעט 1:1, אך בתרבות התזונה המערבית חומצת השומן אומגה 3 הלכה קצת לאיבוד בתוך ההצפה של אומגה 6. השינוי ביחס הוביל לחוסר איזון במטבוליזם של השומן בגוף וגרם התפתחות בעיות בריאותיות שונות. למרות ששתי החומצות נחשבות חיוניות (כי הגוף שלנו לא יודע ליצרן), התזונה המערבית כוללת כמויות גבוהות מאד של חומצות אומגה 6 וכמויות נמוכות של חומצות אומגה 3, לעיתים ביחס שמגיע אף ל 1:20. מחקרים בתזונה הראו כי לצורך פעילותו התקינה של הגוף חשוב לשמור על יחס מאוזן יותר בין צריכת חומצות אומגה 3 וחומצות אומגה 6.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

יצאנו מאיזון

כאמור, הסיבה לחוסר האיזון נעוצה בשינויים בצריכת המזון ובאופן הכנתו ובחדירה של מזון מתועש רב לתפריט היומי. חומצת השומן אומגה 6 נמצאת בשמנים רבים (כמו למשל שמן תירס) המצויים בתעשיית המזון המהיר או במזון המוכן שנהוג לאכול אחרי חימום קצר. בדרך זו אנו מקבלים מזון עשיר באומגה 6 ללא ידיעתנו. המלצות התזונתיות להגברת צריכת אומגה 3 בתפריט היומי מדברות על העשרת התזונה במרכיבים המכילים חומצות אומגה 3 ולצמצום צריכת מזונות העשירים באומגה 6, מתוך שאיפה להגיע לאיזון הרצוי בין החומצות ולהעלות את ריכוז האומגה 3 לעומת זה של אומגה 6.

מה כל כך טוב באומגה 3?

מחקרים מיחסים לאומגה 3 יתרונות בריאותיים רבים כשיחסה במזון עולה בהשוואה לאומגה 6, בין תכונותיה החיוביות:

* השפעה מנטלית - מחקרים הראו כי איזון בין תכולת אומגה 3 ל- אומגה 6 בתזונה, חשוב כדי לשמור ואף לטפל במערכת העצבים (מניעת דיכאון, רמות חרדה ושמירה על הזיכרון).

* כלי דם ומחלות לב - אומגה 3 יוצרת חומרים המונעים את היצמדות טסיות הדם. בדרך זו יורד הסיכון להיווצרות קרישי דם וחסימת כלי דם. מחקרים מראים כי צריכה של אומגה 3 בתזונה יכולה להפחית את הסיכון לאירועי לב ולתמותה ממחלות לב וכלי דם בקרב אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון (הכמות המומלצת לאוכלוסיה בסיכון גבוה היא 1 גרם/יום).

* התפתחות תינוקות ופעוטות - מחקרים הראו כי תוספת חומצת שומן אומגה 3 לתזונת האם במהלך ההיריון או לפורמולה של תחליף חלב-אם, הובילה לגידול והתפתחות מהירה יותר של תינוקות ופעוטות.

* בריאות העור – מסייע גם לשמור על חיוניות העור.

תאכלו הרבה דגים

המקור המרכזי במזון לאומגה 3 הם הדגים. הדגים בעצמם לא מייצרים את חומצת השומן אומגה 3 אלא מקבלים אותה באוכל שממנו הם ניזונים (פלאנקטון - תערובת צמחים ובעלי חיים מקרוסקופיים). כל הדגים יכילו את חומצות השומן אומגה 3 אך הכמות תלויה בבית הגידול שבו חיו והמזון שממנו ניזונו. מכאן, שקיימים הבדלים גדולים בין דגים שונים ובין דגים מאותו הסוג שגדלו בבתי גידול שונים (החומצה נוצרת כאשר הדג גדל בסביבה קרה).
דגים המכילים מעל 1 גרם של אומגה 3 הם מקרל, הרינג, פורל מאגמים, סרדינים, בס. בנוסף לכך, גופנו יכול ליצור חומצת שומן אומגה 3 כאשר הוא מקבל מהמזון חומצת שומן אחרת בשם "חומצת שומן אלפא-לינולנית" (ALA). המקור הכי עשיר במזון לאספקת ALA הוא שמן פשתן, לאחריו ניתן למצוא את שמן הקנולה, הסויה ורק לאחר מכן את אגוזי המלך. מבין משפחת האגוזים, גם אגוזי הפקאן ופיסטוקים יכילו את חומצת השומן אומגה 3 אך באחוזים קטנים הרבה יותר.

עצה שימושית - המלצות להעלאת אומגה 3 בתזונה

ההשפעות החיוביות שנמצאו במחקרים בהקשר של העלאת כמות חומצת השומן אומגה 3 בתפריט היומי הביאה את האיגוד האמריקאי לקרדיולוגיה להמליץ לכל האוכלוסייה, ולא רק למי שנמצא בקבוצת סיכון, לצרוך מדי שבוע 2 מנות דג (מתוך הנחה שהם מכילים אומגה 3). בנוסף לכך, מדברים על העלאת תכולת חומצת השומן אומגה 3 באמצעות שימוש בשמנים מסוג קנולה, סויה, אגוזים ופשתן והפחתת השימוש בשמן תירס ובשמנים אחרים העשירים בחומצת אומגה 6. גם אכילה של אגוזי מלך וזרעי פשתן טחונים מסייעת בהעלאת כמות חומצת השומן אומגה 3 בתפריט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully