עולים ויורדים מהכרמל

שלושה יינות שיצאו לאחרונה מיקבי כרמל הם חסרי החלטיות: האחד סביר, השני מצוין ולשלישי אין כלל אופי

אבי אפרתי
27/10/2010
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
יינות מהסדרה האזורית ויתיר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הסדרה האיזורית של יקבי כרמל היא מסימניו הבולטים של מהפך האיכויות שהתחולל ביקב הגדול והוותיק במדינה בעשור האחרון. יינות הסדרה הזו, אדומים כלבנים, מייצגים לרוב את פניה היפות של העשייה הייננית, דווקא כי לא מדובר ביינות חשובים מדי.

קונספט ה"איזורית" משרטט בעצם קווים לדמותו של הטרואר הישראלי במספר איזורים. היינות לרוב נעים בטווח המחירים שבין בינוני-זול לבינוני ובדרך כלל נותנים תמורה מצוינת לכסף.
שני יינות שווקו לאחרונה מהסדרה. אחד מהם טוב מאוד, השני לא יותר מסביר ולפיכך מעט מאכזב. קברנה פרנק גליל עליון 2008 הוא זה שאינו מספק את הסחורה. בנוסף לענבי קברנה פרנק מהגליל העליון יש בו גם מעט מלבק, קברנה סוביניון ופטיט וורדו מאותו איזור. ליין צבע אדום עמוק, גוף בינוני, הפירותיות שבו איננה מופרזת וחשים בו היטב גם תבלינים שונים. הוא לא רע, אבל לא מצליח לספק את מימד האופי שיינות הסדרה כה מתברכים בו לרוב. ברמת המחיר שלו, 65 שקלים, מוצאים מספיק יינות טובים פחות. בכל זאת, בהתייחס לסטנדרט של האיזורית הוא מעט מאכזב.

פטיט סירה OLD VINES הרי יהודה 2007 טוב ממנו. עם גוף בינוני הנוטה למלא, 14 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי וסינון גס (מה שיכול להביא לפיתוח משקעים בבקבוק) זה יין שמספק בדיוק את המרכיב החסר בקודמו: האופי. זה יין מוצלח במיוחד לסטייקים ולכל ארוחת בשר בעצם. מחירו - 80 שקלים, ממקם אותו בלבד קטגוריית מחירי הביניים. מדובר, ללא ספק באחד' היינות המוצלחים בתחום המחירים הזה.

במקביל לשני יינות ה"איזורית" משווק יקב הבוטיק היוקרתי /שבבעלות כרמל – יתיר, את יתיר מרלו-שיראז-קברנה סוביניון 2007. היין להלן יתיר מש"ק 2007, הוא בלנד מרובה זנים: 33% מרלו, 21% שיראז, 21% קברנה סוביניון, 10% פטיט ורדו, 8% מלבק ו-8% קברנה פרנק. מדי שנה משתנה הרכב הזנים והיחס ביניהם. הענבים מגיעים ממספר חלקות ביער יתיר והם מתבגרים בנפרד תחילה בחביות עץ אלון ולאחר מכן מחוברים להם יחדיו. בטרם שוחרר לשוק שהה היין שנה בבקבוק. לא ממש מפתיע לגלות טוב מאד בכל מובן. הגוף בינוני, לא יותר. באף חשים היטב בפירות היער וגם על החיך ישנה פירותיות מוחשית, בשלה ולא מתפרצת. זה יין מאוזן ואלגנטי, נגיש אבל מאד לא פופוליסטי ומלא באופי.

להבדיל מרבים מיינות יתיר, שתימחורם בשנים האחרונות מופרז מעט, התמורה שמספק היין הזה ל-105 שקלים מוצלחת בהחלט. אפשר ללוות איתו גם ארוחות בשריות רציניות ומושקעות.

מחר בביקורת המסעדות: קוצ'ינה תמר

  • יין
  • יקבי כרמל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully