יין ואלכוהול

אבי אפרתי על יינות יקב טפרברג

אבי אפרתי לוגם מיינות יקב טפרברג, יינות עם נטייה ברורה לעולם החדש שברובם מספקים תמורה ראויה לכסף

05/06/2019
צילום: אייל קרן(צילום: אייל קרן)

טפרברג, אימפרשן, סירה 2018

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% סירה מאיזור שמשון. 6 חודשי התיישנות בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקאיות. צבע אדום סגלגל. באף פרי אדום ותבלינים. גוף בינוני. 14.1% כוהל בנפח.

כמה? 40 שקלים.

הכי מתאים ל: כריכים, פיצה, פסטה.

דבר המבקר: מרגיש יותר כמו שיראז של אוסטרליה מסירה דרום צרפתי טיפוסי, כלומר עגול למדי, לא מאד עוקצני ונוטה לדגשי פרי חזקים ומוחצנים. יין של 'עולם חדש' שמספק תמורה לא פחות ממצוינת ל-40 שקלים.

תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת).

בשמונה מילים: סירה 'עולם חדש' בסיסי שמספק תמורה מעולה לכסף.

צילום: אייל קרן(צילום: אייל קרן)

טפרברג, אינספייר, פמיטאז' 2018

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: לבן יבש על בסיס 55% דבוקי מזכרון יעקב, 25% סוביניון בלאן מגוש עציון ו-20% גוורצטרמינר מרום הרי השומרון. תסיסה אלכוהולית בלבד (ללא תסיסה מאלולקטית). צבע זהוב. באף פרי לבן, הדרים, פרי טרופי ופרחים. גוף בינוני. 12.6% כוהל בנפח.

כמה? 60 שקלים.

הכי מתאים ל: דגים ופירות ים.

דבר המבקר: הזן המקומי העתיק חובר כאן לסוביניון בלאן הקלאסי, שמקורו בלואר ולגוורצטרמינר האלזאסי. הרעיון שעומד בבסיס יינות כאלו, יצירות מובהקות של עולם היין החדש, הוא לנסות לחבר את ביטויי הטוב של כל העולמות אלו לאלו. התוצאה היא יין עתיר פרי לבן מרוכז עם מבנה לא רע ופה ושם נגיעת תיבול. אלו שאוהבים את הלבן שלהם יבש, נקי ומדויק לא יתחברו אליו. אלו שאוהבים אקספרסיביות של פרי ייהנו ממנו מאד.

תמורה לכסף: 3.5/5 (טובה).

בשבע מילים: קצת ארץ ישראל, קצת לואר, קצת אלזאס.

טוב לדעת (מקודם)

מהפכה בעולם טיפולי הפנים: AI וגלי רדיו במכשיר ביתי במחיר מבצע

מוגש מטעם בי קיור לייזר
צילום: אייל קרן(צילום: אייל קרן)

טפרברג, דבוטאז' 2018

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 55% מלבק ו-45% מרסלן מכרמים בעמק איילון. 8 חודשי התבגרות בנפרד לכל זן בחביות עץ אלון צרפתיות חדשות שבסופם נקבע הממסך. צבע אדום עמוק. באף פרי אדום ותבלינים. גוף בינוני-מלא. 13.7% כוהל בנפח.

כמה? 60 שקלים.

הכי מתאים ל: קדירות, "על האש".

דבר המבקר: פרי מרוכז מאד עם נטייה ברורה למתיקות, תבלינים ומעט ירקרקות. מפגש זנים לא שגרתי שמייצר יין סימפטי מסוגו ויחסית לחוקי הז'אנר אפילו מאופק יחסית.

תמורה לכסף: 4/5 (טובה מאד).

בשש מילים: לא מעט יין בדי מעט כסף.

צילום: אייל קרן(צילום: אייל קרן)

טפרברג, אסנס, מרלו 2016

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% מרלו מכרמים בעמק האלה ובדרום הרי אפרים. חמישה ימי השריה עם הקליפות בתום התסיסה האלכוהולית. 18 חודשי התיישנות בחביות עץ אלון צרפתיות (חדשות ובנות שנה). צבע אדום עמוק. באף פרי אדום ותבלינים. גוף מלא. 14.4% כוהל בנפח.

כמה? 100 שקלים.

הכי מתאים ל: סטייקים.

דבר המבקר: מרלו שגופו בנוי היטב ויש בו שפע פרי שמאוזן בחמיצות נעימה. מעוגל, ידידותי למשתמש ולא מאתגר אך עשוי ללא כל דופי טכני.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בשש מילים: מרלו מיינסטרים ישראלי לא רע מסוגו.

צילום: אייל קרן(צילום: אייל קרן)

טפרברג, אסנס, מלבק 2016

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% מלבק מכרמים בעמק איילון. 3 ימי השריה על הקליפות בתום התסיסה האלכוהולית ו-18 חודשי התיישנות בחביות עץ צרפתיות, רובן חדשות. צבע אדום כהה ועמוק. באף פרי אדום, טבק, קפה ושוקולד. גוף מלא. 14.5% כוהל בנפח.

כמה? 100 שקלים.

הכי מתאים ל: צלעות טלה, קדירות טלה וכבש.

דבר המבקר: אלגנטיות קטיפתית של יין עולם חדש מעט מהונדס מחד; תבלינים, אדמה וכפריות של יין ים תיכוני - דרום אירופאי מובהק. מעין מפגש אמצע הדרך בין שתי האוריינטציות. יין סימפטי.

תמורה לכסף: 3/5 (לא רעה).

בחמש מילים: קצת נאפה וקצת עמק הרון.

צילום: אייל קרן(צילום: אייל קרן)

טפרברג, אסנס, פינו גרי 2018

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% פינו גרי מכרם יחידני 'כתף המוכתר' בדרום הרי יהודה בגובה 900 מ'. תסיסה אלכוהולית בלבד (ללא מאלולקטית) ולאחריה 4 חודשית התיישנות על השמרים. צבע זהוב אפרפר. אף ארומאטי ובו שפע פרי טרופי. גוף בינוני. 13.4% כוהל בנפח.

כמה? 75 שקלים.

הכי מתאים ל: סביצ'ה, אוכל אסיאתי.

דבר המבקר: שפע פרי טרופי, ארומאטיות רבה, נימה של מתיקות עם חמיצות מאזנת לא רעה. יין נחמד למדי לליווי אוכל חריף ומתובל מן המזרח.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בחמש מילים: יין עתיר פרי טרופי לאוכל אסיאתי.

צילום: אייל קרן(צילום: אייל קרן)

טפרברג, לגאסי, קברנה פרנק 2016

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% קברנה פרנק מכרמים בדרום הרי אפרים ובדרום הרי יהודה. 18 חודשי התיישנות בחביות עץ אלון צרפתיות חדשות. צבע אדום עמוק. באף פרי אדום ותבלינים, טבק, עור. גוף מלא. 14.9% כוהל בנפח.

כמה? 200 שקלים.

הכי מתאים ל: ארוחות מורכבות על בסיס בשרים.

דבר המבקר: יין שעודנו מעט סגור עדיין אבל ניכרים בו עושר, פירותיות שופעת, המון תבלינים, וריבוי רבדים. עשוי היטב מבלינה טכנית, חושף אלגנטיות רבה וכמו רוב יינות היקב נוטה לצידה המוחצן יותר של הסקאלה.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בחמש מילים: יין דגל עשיר ורב רבדי.

  • יין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully