פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מתכונים חמים

   אינטנסיביים, פירותיים וחורפיים מטוסקנה

   אבי אפרתי טעם את יינות יקב קול ד'אורצ'יה (Col d'Orcia) מטוסקנה ונהנה מיינות פירותיים ומאסיביים, שנולדו במובהק ללגימה חורפית לצד מנות בשר שופעות ומהבילות

   Col d'Orcia, Pinot Grigio 2018 (יח"צ)

   Col d'Orcia, Pinot Grigio 2018

   בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% פינו גריג'יו מכרמים באחוזת קול ד'אורצ'יה. השבחה בת מספר חודשים על המשקעים במיכלי פלדת אל חלד. צבע זהוב. באף פרי לבן ונימה מינראלית. גוף בינוני. 12.5% כוהל בנפח.

   כמה? 72 שקלים.

   הכי מתאים ל: דגים, פירות ים ובשרים לבנים.

   דבר המבקר: החמיצות והמינראליות דומיננטיים פה לפחות כמו הפרי. זה לא יין חנפני ועגלגל אלא כזה שיש בו מידה של חדות ושפע אופי. לא פינו גריג'יו טיפוסי כלל. התמורה שהוא מספק ל-72 שקלים נהדרת.

   תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת).

   בארבע מילים: פינו גריג'יו שכולו אופי.

   Col d'Orcia, Nearco Rosso, Sant Antimo 2015 (יח"צ)

   Col d'Orcia, Nearco Rosso, Sant Antimo 2015

   בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: קברנה סוביניון, מרלו וסירה מכרמים מתת איזור סאנט אנטימו ליד מונטלצ'ינו. כל אחד מהזנים תסס והתיישן בנפרד כשנה בחביות באריק צרפתיות ולאחר מכן כחצי שנה נוספת כבלנד. צבע אדום עמוק. באף פרי שחור, עשבים ותבלינים. גוף בינוני. 14% כוהל בנפח.

   כמה? 130 שקלים.

   הכי מתאים ל: 'על האש', מינוט סטייק, סטייקים.

   דבר המבקר: יין מודרני, שאינו שייך למאסה המסורתית של קול ד'אורצ'יה, המתבסס על זנים צרפתיים קלאסיים (קברנה סוביניון ומרלו מבורדו וסירה מעמק הרון) להבדיל מזנים טוסקניים. מודרני ככל שיהיה, העשייה הייננית אולי מודרנית אבל לצד עוצמה יש גם המון איפוק ורכות. אלגנטיות בלתי משתמעת והתרחקות ברורה מטעמים טיפוסיים של 'סופר טוסקן' נוצץ וחנפני. יופי של יין.

   תמורה לכסף: 3.5/5 (טובה).

   בשבע מילים: טוסקני מודרני שלא מדלג על הפן הקלאסי.

   Col d'Orcia, Brunello Di Montalcino 2014 (יח"צ)

   Col d'Orcia, Brunello Di Montalcino 2014

   בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: ענבי סנג'ובזה גרוסו (ברונלו) מכרמי אחוזת קול ד'אורצ'יה ליד מונטלצ'ינו. שלוש שנות התיישנות בחביות עץ סלובניות גדולות (2500-7500 ליטר). צבע אדום עמוק. באף פרי שחור, פרי אדום ותבלינים. גוף מלא. 14.5% כוהל בנפח.

   כמה? 205 שקלים.

   הכי מתאים ל: סטייקים, קדירות.

   דבר המבקר: מאד פירותי, רך להפליא אבל לא כבד או עמוס כלל. יחסית ליינות ברונלו טיפוסיים יש בו אפילו קלילות.

   תמורה לכסף: 3.5/5 (טובה).

   בשש מילים: ברונלו בסיסי טוב וראוי בתמחור הגיוני.

   Col d'Orcia, Nastagio, Brunello Di Montalcino 2012 (יח"צ)

   Col d'Orcia, Nastagio, Brunello Di Montalcino 2012

   בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: ענבי סנג'ובזה גרוסו מכרם יחידני נסטאג'יו באחוזת קול ד'אורצ'יה. שנת התיישנות אחת בחביות אלון (Tonneaux) ושנתיים נוספות במיכלי עץ. צבע אדום בוהק. באף פרי אדום בשל, תבלינים ועשבים. גוף מלא. 14.5% כוהל בנפח.

   כמה? 299 שקלים.

   הכי מתאים ל: נתחי בשר גדולים בצלייה איטית בגריל. סטייק ביישון ארוך על עצם. תבשילי קדירה על בסיס טלה וכבש.

   דבר המבקר: פירותיות דומיננטית ותיבול משמעותי, עם מגע תבלינים חמים (ציפורן, קינמון, פלפל שחור). חמיצות מאזנת ראויה. יין שופע אך לא מתפרץ, שמצליח היטב שלא להיקלע לריבתיות. ברונלו איכותי וראוי שניתן ללגום כעת אך ניתן גם להמתין איתו חמש-שש שנים לפחות בתנאי אחסון טובים.

   בשלוש מילים: ברונלו שופע ואלגנטי.

   Col d'Orcia, Poogio al Veneto, Brunello Di Montalcino 2008 (יח"צ)

   Col d'Orcia, Poogio al Veneto, Brunello Di Montalcino 2008

   בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: סנג'ובזה גרוסו מחלקה מיוחסת בכרם פוג'יו אל ונטו, סמוך לאחוזת קול ד'אורצ'יה. תסיסה במיכלי פלדה והתיישנות בחביות עץ אלון גדולות, סלובניות וצרפתיות, במשך 4 שנים וכן 3 שנים נוספות בבקבוקים במרתפי היקב. צבע אדום עמוק, נוטה לאטום. באף שפע פרי אדום ושחור, תבלינים, עשבים ועור. גוף מלא. 14.5% כוהל בנפח.

   כמה? 565 שקלים.

   הכי מתאים ל: בשר בקר ברמה עילאית.

   דבר המבקר: כשחושבים ברונלו במובניו העמוקים והמרשימים, מהרהרים ביין כזה. כל מה שטעמנו עד כה הופך למבוא בדרך ליין הזה. מחירו הגבוה מאד מחייב ביותר. דיונים על תמורה לכסף הם בכלל פילוסופיים הרי כשמדובר ביינות יוקרה. מבחינת איכויות, אין ספק שהוא מספק את הסחורה ובגדול. פרי נפלא, חמיצות נהדרת, אינטנסיביות, עושר, מורכבות, ניואנסים וגם מידה של איפוק; וכל זה כשבעצם הוא לא לגמרי הגיע עדיין לפרקו. טעמיו מרשימים כבר עתה והוא טעים להפליא אבל יש בהחלט רבדים סגורים עדיין. שווה לחכות עוד שנתיים-שלוש. אפשר לסחוב אפילו יותר. בתנאי אחסון ראויים הוא יהיה מדהים ממש גם בעוד עשור. יין נפלא!

   בארבע מילים: יוקרתי, יקר ונפלא ממש.