יין ואלכוהול

יקב זנאטו: קידוש המסורת לצד עולם חדש

אבי אפרתי סוקר מנעד רחב של יינות מיקב זנאטו שבצפון מזרח איטליה; החל מיינות בארדולינו עממיים, לבן גבוה, אדום מתוק ועד גראפה מצויינת, כולם מספקים תמורה ראויה למחיר. שווה להכיר

29/09/2021
יקב זנאטו. יח"צ,
יקב זנאטו(צילום: יח"צ)

יקב זנאטו (Zenato) פועל בצפון מזרח איטליה בעיירה לוגאנה, בסמוך לעיר סן בנדטו. כרמיו - 95 דונם - משתרעים בין לוגאנה לולפוליצ'לה. כל ענבי האיזור הטיפוסיים, ובהם קורבינה, רונדינלה ואוסלטה. זנאטו מייצרים יינות מסוגים שונים עם תפיסת עולם אקלקטית - לצד קידוש המסורת, יש גם יינות השייכים לקטגוריית "העולם החדש" בהם משולבים זנים שאינם טיפוסיים לאיזור, כגון מרלו. מנעד העשייה של זנאטו רחב. וכך, בסקירה זו, לצד יינות בארדולינו עממיים, שישראלים התרגלו ללגום בקראפים בטיולים לאגם גארדה, יש גם לבן גבוה ("לוגאנה, סרג'יו ריזרבה"), אדום מתוק ("ריצ'וטו דלה ולפוליצ'לה) וגם גראפה מצוינת, על בסיס קליפות הענבים המשמשים ליין האמארונה דלה ולפוליצ'לה של היקב. כל היינות מספקים תמורה ראויה, כל אחד מהם בקטגוריית המחיר שלו. יקב טוב וראוי, שלאוהבי הז'אנר יהיה שווה להתוודע אליו. את יינות זנאטו אפשר למצוא בחנויות "יין בעיר".

לחיים!

Zenato, Bardolino 2020(צילום: יח"צ)

Zenato, Bardolino 2020

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 65% ענבי קורבינה, 25% רונדינלה ו-10% מולינרה מכרמים ממזרח לאגם גארדה (בין ברדולינו לפסיירה) תסיסה במיכלי פלדה. ללא התיישנות בעץ. צבע אדום בהיר, מעט שקוף. באף פרי אדום ותבלינים. גוף קל. 12.5% כוהל בנפח.

כמה? 50 שקלים.

הכי מתאים ל: פיצה, פסטה, כריכים בשר ונקניק.

דבר המבקר: קליל, פירותי, מרענן ושמח. זה יין מהסוג שלוגמים במסעדות ובברים סביב לאגו די גארדה בקראפים גדולים. אפשר בהחלט ללגום אותו קר גם בימים חמים.

תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת).

בשבע מילים: למי שמתגעגע לנסיעות המתוקות ההן לאיזור גארדה.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
Zenato, Bardolino Chiaretto, Rose 2020(צילום: יח"צ)

Zenato, Bardolino Chiaretto, Rose 2020

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: רוזה חצי יבש על בסיס 65% ענבי קורבינרה, 25% רונדינלה ו-10% מולינרה מכרמים ממזרח לאגם גארדה (בין ברדולינו לפסיירה). תסיסה במיכלי נירוסטה. צבע ורוד חיוור. באף פרי אדום ופרחים. גוף קל. 12.5% כוהל בנפח.

כמה? 59 שקלים.

הכי מתאים ל: פשטידות וקישים, סלטים, פיצה, פסטה, פיקניק.

דבר המבקר: "צ'יארו" באיטלקית זה חיוור. "צ'יארטו" - חיוורצ'יק. ואכן הוורוד של יין הרוזה הזה אינו נוטה לסלמון אלא חיוור, מעט שקוף. הפרי שלו טוב ונעים, הפירותיות ניכרת, סוחבת אל המתקתקות אך מאוזנת בחמיצות נעימה. רוזה חמוד שצריכים ללגום קר מאד.

תמורה לכסף: 3.5/5 (לא רעה).

בתשע מילים: רוזה לימי החום הרבים שעוד נכונו לפני שיגיע הסתיו.

Zenato, Cormi 2015(צילום: יח"צ)

Zenato, Cormi 2015

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: אדום על בסיס ענבי קורבינה ומרלו במינונים שווים. תסיסה עם הקליפות ו-12 חודשי התשיינות בחביות עץ אלון. לפחות 6 חודשי התיישנות נסופים בבקבוק. צבע אדום עמוק. באף פרי אדום ותבלינים (מוסקט, קינמון, ציפורן). גוף בינוני. 13.5% כוהל בנפח.

כמה? 90 שקלים.

הכי מתאים ל: סטייקים, מנות על בסיס טלה.

דבר המבקר: הרבה פרי אדום, שפע תבלינים, חמיצות חדה וטובה, מגע אדמתי, מעט מעושן בקצוות. המרלו מוסיף מימד שמרכך ומעגל את הקצוות. על אף הנטייה למוחצנות, זהו יין אוכל מוצלח במיוחד, שייטיב ללוות בשרים מכל סוג. בשל אותה מוחצנות, נחמד ויותר ללגום אותו גם ללא ארוחה משמעותית. הזמן הנוסף בבקבוק מעניק לו עוד איכויות ואופי. יופי של תמורה לתשעים שקלים.

תמורה לכסף: 4/5 (טובה מאד).

בעשר מילים: לא יומרני ולא מאד יקר אבל ראוי מאד. מצוין לסטייקים.

Zenato, Lugana Sergio, Reserva 2015(צילום: יח"צ)

Zenato, Lugana Sergio, Reserva 2015

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: לבן חצי יבש על בסיס ענבי טרביאנו די לוגאנה מגפנים בנות למעלה מ-50. בציר ידני מאוחר. 70% מהיין תוסס בחביות אץ אלון והשאר במיכלי נירוסטה. לאחר מכן, 18 חודשי התיישנות בחביות את אלון ולפחות שישה נוספים בבקבוק. צבע זהוב. באף פרי לבן, הדרים, פרחים ותבלינים. גוף מלא. 13.5% כוהל בנפח.

כמה? 150 שקלים.

הכי מתאים ל: דגים, פירות ים, צדפות, בשרים לבנים.

דבר המבקר: לבן איכותי וגבוה שסוחב יותר לקוטב המינראליות מלזה של הפרי. חומציות חדה, מדוייקת, מורכבות, ריבוי רבדים וניואנסים. מרגישים את ההתיישנות בעץ אבל היא מדודה, לא מעמיסה. יין אוכל (טוב) מצוין ממש.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בארבע מילים: לבן שפותחים בארוחה טובה.

Zenato, Ricioto della Valpolicella 2015(צילום: יח"צ)

Zenato, Ricioto della Valpolicella 2015

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: יין קינוח מתוק על בסיס 80% ענבי קורבינה, 10% רונדינלה ו-10% אוסלטה מכרם ייעודי בולפוליצ'לה בגובה 350 מ'. הענבים נבחרים סלקטיבית ומועברים לתקופת ייבוש בת ארבעה חודשים על מגשים בחדרים ייעודיים ("לופטים"). הייבוש מביא לאיבוד 50% ממשקלם ולהגדלת ריכוזי הסוכר. רק לאחר הייבוש עוברים הענבים תסיסה איטית (21 יום) ולאחריה התיישנות בת 24 חודשים בחביות עץ אלון ועוד 12 נוספים בבקבוק. צבע אדום עמוק מאד. באף פרי אדום ופרי שחור. פירות יבשים. תבלינים. גוף מלא. 13.5% כוהל בנפח.

כמה? 199 שקלים (לבקבוק בן 375 מ"ל).

הכי מתאים ל: קינוחים.

דבר המבקר: אדום מתוק מתיישן ואיכותי, שיש בו שפע פרי ותבלינים, שפע נוכחות להתיישנות בעץ, ומתיקות משמעותית. זה לא יין שלוגמים ממנו בכוסות. מנה קטנה - 50 מ"ל ללוגם לכל היותר, מספיקה לגמרי, לצד טירמיסו, פנה קוטה או עוגת שקדים. יקר אבל איכותי מאד. לארוחה משמעותית שיש בה מספיק לוגמים או לחלופין, לשאוב בקוראבין עד לפעם הבאה.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בארבע מילים: לשמור לארוחה חגיגית שיש בה מספיק משתתפים.

Zenato, Amarone della Valpolicella 2016(צילום: יח"צ)

Zenato, Amarone della Valpolicella 2016

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 80% קורבינה, 10% רונדינלה ו-10% קרואטינה מכרמים בגובה 350 מ' בולפוליצ'לה. בציר ידני מאוחר. הענבים מונחים לייבוש על מגשים בחדרים ייעודיים ("לופטים") ומיובשים 3-4 חודשים, עד לאיבוד 30-40% ממשקלם. 15-20 יום תסיסה עם הקליפות ו-36 חודשי התיישנות בחביות עץ סלובניות. 12 חודשי התיישנות נוספים לפחות בבקבוק. צבע אדום כהה ביותר, כמעט שחור, אטום. באף פרי אדום שוחור, תבלינים ופירות יבשים. גוף מלא (מאד). 16.5% כוהל בנפח.

כמה? 229 שקלים.

הכי מתאים ל: בשר. גבינות בשלות.

דבר המבקר: כל אמארונה דלה ולפוליצ'לה איננו "עוד יין" ולמרות זאת אפשר לזהות בנקל יינות אמארונה טובים פחות ויותר. הנוכחי שייך לקבוצה השנייה. אוהבי יינות דקים ומאופקים רואים באמארונה דלה ופוליצ'לה יין מוגזם. הוא מלא בגוף, פרי, תבלינים ואלכוהול. כאן נוספים גם ניחוחות וטעמי שוקולד פאדג', כמהין, טבק ועור. יין שאוחז באיזון ראוי בין פירותיות, חמיצות ומתיקות. זה אמארונה שרק מתחיל להיפתח ובתנאי אחסון ראויים יתפתח היטב בבקבוק ויהיה במיטבו בעוד חמש שנים לפחות, ואף יותר. נהוג לחלוץ פקק של אמארונה בארוחות בשרים כבדות. בעיני נכון יותר ללגום אותו לצד גבינות בשלות. אז הוא איננו מתחרה או משתלט על העיקר אלא מעצים אותו.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בשתי מילים: יין-יין.

Zenato, Grappa di Amarone(צילום: יח"צ)

Zenato, Grappa di Amarone

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: גראפה על בסיס קליפות הענבים ששימשו לייצור יינות האמארונה דלה ולפוליצ'לה של היקב. שקופה וצלולה, באף פירות אדומים. 45% כוהל בנפח.

כמה? 189 שקלים (לבקבוק בן 500 מ"ל).

הכי מתאים ל: דיז'סטיף.

דבר המבקר: גראפה שיש בה יובש טוב במיוחד, ניקיון רב, כמעט צחות, שלצידה ניתן כמעט בבירור לחוש בטעם וריח קליפות הענבים המשמשים לייצורה. בניגוד ליין האמארונה דלה ולפוליצ'לה השופע, כאן את מקום מגע השפע תופס עידון. מוצר איכותי מאד שתמחורו מוצדק.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בשתי מילים: גראפה מצוינת.

  • יין
  • איטליה
  • יקב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully