יין ואלכוהול

מחזירים עודף מ-100: 8 יינות אוסטרים נהדרים שכדאי להכיר

אבי אפרתי סוקר 8 יינות מאוסטריה, שלכל חובב יין כדאי להכיר, כולם מחזירים עודף מ-100 (חלקם אפילו לא מעט עודף)

05/01/2022

תעשיית היין האוסטרית מוכרת קצת פחות לחובבי היין בארץ וחבל שכך. קורים שם דברים נהדרים ממש. במדור הנוכחי שמונה יינות משלושה יקבים, שלושתם מאיזור ויינויירטל, בצפון מזרח אוסטריה. ארבעה מהם מיקה פפאפל (Pfaffl), שלושה מיקב דורנברג (Durnberg) ואחד מראומאן (Reuman). הזנים האוסטריים הכי קלאסיים הם גרונר ולטלינר וצוייגלט. שניהם מהווים את המאסה הקריטית בטעימה הנוכחית, המוצלחת מאד.

כל יינות הטעימה שייכים לז'אנר "עודף ממאה". כמה מהם אף מספקים עודף מהרבה פחות ממאה. רבים מהם לבנים הניחנים בפרופיל פירותי וארומאטי גבוה, עם מידה מפתיעה של מינראליות יחסית ליינות שתמחורים נמוך. בשני האדומים ניכר גוף קל יחסית, דק כמעט, עם נטיה לתיבול עז.

פפאפל הוא יקב גדול מאד והיינות שהוא מספק מגוונים בסגנונם אבל אי אפשר לטעות בזניות הברורה שלנם. דורנברג יקב בוטיק, מאופיין והומוגני יותר בסגנונו. כל היינות מספקים מקדם תמורה לכסף טוב עד מצוין. רובם מתאימים עד מאד לחורף הישראלי. שני האדומים נהדרים גם לקיץ הישראלי, בגלל הקלות המסויימת ומקדם התיבול הגבוה. יותר משווה להתוודע ליינות הללו ויהיה משמח מאד אם יבואנים יביאו עוד מהראויים מבין יינות אוסטריה. לחיים!

עוד בוואלה!

לא רק תמונות יפות האי הזה מייצר, גם אחלה יין

לכתבה המלאה
Pfaffl, 'Gemicshter Satz', Harmony, Qualitatswein 2018(צילום: יח"צ)

Pfaffl, 'Gemicshter Satz', Harmony, Qualitatswein 2018

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: "גמישטר זאץ" הוא כרם בו נטועים זנים שונים שנבצרים כבלנד. היין הנוכחי מבוסס על כרמים באיזור ביזאמברג, שמכוסים רוב הזמן. ביקבוק עם מינימום חשיפה לחמצן. צבע זהוב. באף פרי לבן, הדרים, עשבים. גוף בינוני. 12% כוהל בנפח.

כמה? 65 שקלים.

הכי מתאים ל: דגים, פירות ים.

דבר המבקר: האף שמדובר בלבן חצי יבש, רמת הסוכר השיורי ביין הזה נמוכה (4.5 גרם לליטר). בלנד הזנים, הגדלים כולם באותו כרם, הוא סוג של יין בסיס, עממי כפרי, בסגנון עדות אוסטריה. הפשטות הבסיסית הזו מספקת איכויות מצוינות ממש יחסית לתמחור הכה מתון של היין. פרי טוב, חומצה טובה, ארומאטיות ברורה, איזון טוב ואפילו מידה של חדות. מה עוד נבקש מיין ב-65 שקלים? האמת שכלום.

תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת).

בשבע מילים: בלנד בסיסי וראוי שמספק תמורה נהדרת לכסף.

Pfaffl, Vom Haus, Gruner Veltliner, Qualitatswein trocken 2020(צילום: יח"צ)

Pfaffl, Vom Haus, Gruner Veltliner, Qualitatswein trocken 2020

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% גרונרולטלינר מאיזור נידר אוסטריק, סביב וינה. תסיסה במיכלי פלדה מבוקרי טמפרטורה. צבע זהוב ירקרק. באף פרי לבן (תפוח). גוף בינוני. 12.5% כוהל בנפח.

כמה? 69 שקלים.

הכי מתאים ל: דגים, פירות ים, פסטות.

דבר המבקר: מפגש מוצלח מאד של פרי מרוכז, שופע, לצד חמיצות ומינראליות, מוביל ליין חסר יומרה אך איכותי ביותר.

תמורה לכסף: 3.5/5 (טובה).

בחמש מילים: גרונר ולטלינר במופעו הטיפוסי והכייפי.

Pfaffl, Vom Haus, Zweigelt, Qualitatswein trocken 2020(צילום: יח"צ)

Pfaffl, Vom Haus, Zweigelt, Qualitatswein trocken 2020

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: אדום על בסיס ענבי ענבי צוייגלט מאיזור נידר אוסטריק סביב וינה. ריסוק ותסיסה במיכלי פלדה מבוקרי טמפרטורה. 30% מהיין משביח מספר חודשים בחביות עץ אלון צרפתי משומשות. היתר במיכלי פלדה. צבע אדום עמוק. באף פרי אדום ושחור מרוכזים ותבלינים. גוף קל-בינוני. 13% כוהל בנפח.

כמה? 69 שקלים.

הכי מתאים ל: פיצות, פסטה, מינוט סטייק, "על האש", אוכל ערבי גלילי "שאמי".

דבר המבקר: גוף קל יחסית, דק כמעט. פרי אדום, הרבה פרי שחור והמון תבלינים בחיך. יין שהקלות שלו הופכת אותו לגסטרונומי במיוחד. ככזה, הוא יהיה בן לוויה נהדר לכל ארוחת מנגל, כמו גם לארוחה על בסיס בשר טלה מן המטבח הערבי ה"שאמי".

תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת).

ב-13 מילים: צוויגלט הוא זן שרק מעטים פגשו עד עכשיו. כדאי להתחיל לגלגל את השם.

Pfaffl, Zeisen, Gruner Veltliner, DAC, Weinviertel, Qualitatswein trocken 2020(צילום: יח"צ)

Pfaffl, Zeisen, Gruner Veltliner, DAC, Weinviertel, Qualitatswein trocken 2020

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: ענבי גרונר ורטלינר מגפנים בוגרות בנות למעלה מ-43 שנים, מכרם בצייזן. השבחה בת מספר חודשים על המשקעים במיכלי פלדה מבוקרי טמפרטורה. צבע זהוב ירקרק. באף הדרים, עשבים ותבלינים. גוף בינוני. 13% כוהל בנפח.

כמה? 79 שקלים.

הכי מתאים ל: דגים, פירות ים ובשרים לבנים.

דבר המבקר: פרי מרוכז אבל לא עמוס מידי, חמיצות מצוינת, מינראליות ניכרת, ארומאטיות, חדות רבה, כמעט חותכת. הרבה מאד יין ביחסית מעט כסף.

תמורה לכסף: 4/5 (טובה מאד).

בשבע מילים: פירותי כמו "גרובי" קלאסי אבל מאופק במידה.

Durnberg, Blanc de Noir 2020(צילום: יח"צ)

Durnberg, Blanc de Noir 2020

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% ענבי צוייגלט המשמשים ליין אדום, מכרמים בויינויירטל. תסיסה במיכלי נירוסטה. צבע ורוד מעט אפרפר. באף פרי אדום. גוף קל נוטה לבינוני. 12% כוהל בנפח.

כמה? 70 שקלים.

הכי מתאים ל: כריכים, סלטים, פיקניק.

דבר המבקר: פרי אדום נעים וטוב, יובש מצוין, רעננות ניכרת. רוזה כייפי ומקסים לפיקניקים של יום חורף שמשי ובראנצ'ים.

תמורה לכסף: 3.5/5 (טובה).

בארבע מילים: רוזה יבש, חד וגסטרונומי.

Reumann, Blaufrankish, 2017(צילום: יח"צ)

Reumann, Blaufrankish, 2017

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: אדום על בסיס 100% ענבי בלאופרנקיש מכרמים בויינויירטל. 12 חודשי התיישנות בחביות עץ אלון משומשות. צבע אדום עמוק. באף פרי אדום ותבלינים (ליקריץ). גוף בינוני מלא. 13.5% כוהל בנפח.

כמה? 85 שקלים.

הכי מתאים ל: מינוט סטייק, סטייקים.

דבר המבקר: גוף בנוי היטב, לא מאסיבי מידי. שפע פרי אלגנטי. אל הפרי האדום מהאף נוסף בחיך פרי שחור. הליקריץ נוכח גם הוא, לצד מיני תבלינים נוספים. חצי שעה מפתיחתו מקבל היין מימדי רכות נוספים ועוד מידה של אלגנטיות. עוד חצי שעה ומה שהיה קודם יין כפר עם מידה של חספוס ועקצוץ, מקבל מידה של אלגנטיות של ממש.

תמורה לכסף: 4/5 (טובה מאד).

בשש מילים: הרבה יין אדום בלא המון כסף.

Durnberg, Weissburgunder, Reserve 2019(צילום: יח"צ)

Durnberg, Weissburgunder, Reserve 2019

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100\5 וייסבורגונדר מכרמים בויינויירטל, אוסטריה. 4 חודשי התיישנות על השמרים במיכלי נירוסטה. צבע זהוב. באף פרי לבן (תפוח, אגס), מינרליות ותבלינים. גוף בינוני. 13%כוהל בנפח.

כמה? 90 שקלים.

הכי מתאים ל: דגים, פירות ים, בשרים לבנים.

דבר המבקר: וייסבורגונדר בגרמנית הוא מה שקוראים בצרפתית פינו מבלאן. היין הנוכחי אוחז בפרי טוב ונעים אבל הפרמטרים שהופכים אותו למצוין ממש הם החמיצות החדה, המינראליות הבלתי משתמעת והארומאטיות המצוינת שלו. יובש טוב וניקיון נוכחים אף הם והסה"כ מייצג המון איכות בתמחור ביניים.

תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת).

בחמש מילים: יין אוכל לבן מצוין ממש.

Durnberg, Tradition, Gruner Veltliner 2019(צילום: יח"צ)

Durnberg, Tradition, Gruner Veltliner 2019

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 100% ענבי גרונר ולטלינר מכרמים בויינויירטל. שישה חודשי התיישנות, 50% מהיין במיכלי נירוסטה ו-50% בחביות גדולות. צבע זהוב. באף פרי לבן, הדרים, פרחים ותבלינים. גוף קל-בינוני. 13% כוהל בנפח.

כמה? 90 שקלים.

הכי מתאים ל: דגים, פירות ים, פסטות, שוקרוט אלזאסי.

דבר המבקר: אם בוייסבורגונדר החומצה והמינראליות נתנו את הטון, כאן השחקן הראשי הוא ללא ספק הפרי. שפע פרי לבן והדרים, בצירוף תבלינים, נוכחים בחיך כמו גם באף. זהו פרי מדוד, לא מרוכז מידי, והעבודה עם עץ מאופקת ונשלטת.

תמורה לכסף: 3.5/5 (טובה).

בשבע מילים: פרי טוב ומאופק ביין מוצלח לגמרי מסוגו.

  • יין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully