זהב נוזלי

כמה מיינות הקינוח נחשבים ליינות המושקעים והיקרים בעולם. בישראל שתייתם בסיומה של ארוחה כמעט אינה נפוצה אך בשנים האחרונות ניכרת שינוי במגמה. הכירו כמה מהקינוחים החדשים מתוצרת כחול לבן

יובל בלנקובסקי

יינות קינוח הם יינות מתוקים שנועדו לשתיה בסיומה של הארוחה. הם נעשים במגוון גדול של טכניקות וברחבי העולם מיוצרים יינות קינוח מעולים, בעלי ארומות ועושר של טעמים שמחירם יכול להגיע לאלפי שקלים. חלקם נחשבים ליינות היקרים והנדירים בעולם.

שילוב נכון בין יין קינוח למנה אחרונה ייתן לכם פינאלה איכותית לארוחה ובהרבה תרבויות קולינאריות השילוב הזה נעשה עם המון תשומת לב והשקעה. בדרך כלל מדובר ביינות שתמצאו בהם הרבה יותר מענבים וסוכר וישנם מספר דרכים לקבל יין מתוק ואיכותי. המכנה המשותף לכולן הוא שהמתיקות מגיעה מהסוכר הטבעי של הענב ולא מתוספת של סוכר ליין. רוב יינות הקינוח הם לבנים אבל ישנם גם יינות קינוח אדומים. הבקבוקים מגיעים לרוב בגודל מוקטן של 500 מ"ל או 375 מ"ל ולא בגודל המקובל של 750 מ"ל.

בישראל צריך קצת אומץ בשביל להגיש יינות קינוח בסיום ארוחה טובה. מספיק שאחד מהאורחים יזרוק הערה בסגנון: "זה מזכיר לי יין פטישים מהצבא" והעסק נגמר. אך בשנים האחרונות נראה שיש שינוי של מגמה עת יותר ויותר יקבים מייצרים יינות כאלו ברמה גבוהה. שפע יינות הקינוח שעלו על המדף בזמן האחרון מחזק את התחושה שהמעגל של שותי יינות הקינוח הולך ומתרחב. לפניכם מדגם קטן ומומלץ במיוחד:

מתיקות מקומית

כרמל, סדרת כרם, כרם שעל, גוורצרמינר 2004
היין עשוי בשיטת "בציר המאוחר", הענבים נשארים על הגפנים כשהם הולכים ומצטמקים כך שאחוז הסוכר שבהם נשאר גבוה. היין נבצר בסוף חודש אוקטובר 2004 והוא יוצר מענבי גוורצטרמינר מכרם שעל הנמצא בחלק הצפוני של רמת הגולן. 70 שקלים.

אלה, מוסקט קינוח, 2003
היין עשוי כולו מענבי מוסקט שנבצרו גם הם בבציר מאוחר. היין יושן 13 חודש בחביות עץ והוא מגיע בבקבוק ממוספר של 500 מ"ל. היין מכיל 15.9% אלכוהול, אחוז אלכוהול גבוה יחסית ליין יבש אך מקובל ביינות קינוח. 70 שקל.

ויתקין ,בציר מאוחר 2005
הענבים נדבקו באופן טבעי בכרם בפטריית הבוטריטיס, "הרקב האציל". הפטרייה גורמת לענבים להצטמק ולרכז את הסוכרים שבהם. זוהי אחת השיטות המקובלות בעולם להכנת יינות קינוח. כמו כל תופעת טבע לא בכל שנה הפטרייה מופיעה ב-2005 היא הופיעה והתוצאה לפניכם. 90 שקלים 375 מ"ל


שני היינות האחרונים הם של יקבי רמת הגולן. הם הוותיקים והיקרים שבחבורה( 90 שקלים ל375 מ"ל)
ירדן, סמיון אציל, בוטריטיס, 2003
היין עשוי מענבי "סמיון". הענבים הודבקו ביקב בפטריית הבוטריטיס ולאחר מכן נסחטו. בסיום התסיסה היין שהה בחביות עץ אלון שישה חודשים.

ירדן, הייטס ויין, 2004
עשוי מענבי גוורצטרמינר שגודלו באקלים הקר של צפון רמת הגולן. לאחר הבציר הענבים הוקפאו ביקב למשך חודש ונסחטו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully