פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
      הגדרת צליל התרעה

      נושאים חמים

      לעשות או לקנות: גבינת עיזים

      לרדת למכולת? לקפוץ לחנות האורגנית, או אולי לרכוש חלב עיזים ולהכין גבינת עזים בייתית? הצביעו והשפיעו

      המדור גאה לארח את יובל סלע, מזכיר הקיבוץ ציבעון שבגליל, שעד לאחרונה היה מכין בעצמו גבינות עזים מחלב טרי שקנה אצל השכן מקיבוץ סאסא.

      "אנחנו משפחה שאוהבת לאכול בריא. המגמה הזו מביאה אותנו להמעיט ברכישת אוכל מוכן ונטייה להכין כמה שאנו יכולים את האוכל שלנו בעצמנו. האמת שמעולם לא חשבתי להכין גבינות (מהדברים האלה שנראים מסובכים), קצת אחרי שהגענו לגליל ביקשתי משכן שילמד אותי להכין גבינת עזים פשוטה (גם הוא למד ממישהו לא מקצועי). זה היה כל כך פשוט שמיהרתי לרכוש את הציוד המועט הנדרש והתחלתי לעשות בעצמי."

      לעשות

      שקלים: 8 ליטר חלב עיזים - 15 ש' לליטר (אורגני) או 8 ש' (לא אורגני), 1 כפית מלח לימון או לימון שלם - 0.5- 2 ש' (תלוי בעונה), מד חום לגבינות (חד פעמי) - 80 ש'. סה"כ: 120- 64 ש' (לא כולל ההוצאה החד פעמית)

      זיעה: בישול של חצי שעה בערך ועוד 24 שעות במקרר.

      תוצאה: כ- 800 גר' (תלוי באיכות החלב) של גבינת עיזים הטריה ביותר שאפשר לבקש.

      לקנות

      שקלים: מאוד תלוי. אפשר לקנות גבינת עיזים אורגנית טובה במחירים שנעים בין 10 ל- 13 ש' ל- 100גר' . סה"כ: 80-104 ש' לקילו.

      זיעה: לקפוץ לסופר האורגני הקרוב- 10 דק'.

      תוצאה: גבינה טריה, אורגנית ואיכותית.

      פסק דין

      בסופו של דבר יובל הפסיק להכין את הגבינה בעצמו: "בזמנו היה מישהו ממש קרוב שמכר חלב עזים, הוא מכר את העדר ולא מצאתי תחליף באותו מחיר או נוחות. במקום זה התחלתי לעשות לבנה (אותה אני מכין מיוגורט קנוי)."

      פסק דין: מחיר הגבינה שמכינים בבית עולה בהרבה על מחיר של גבינה שקונים במכולת אורגנית. אנחנו אמנם אוהבים להכין הכל לבד בבית, אבל במקרה הזה, תשאירו את הגבינות לגבנים ורדו למכולת.