בוויתקין עושים יין טוב

ולא רק שם. רשימה קצרה של כמה מהיינות היותר טובים שתוכלו למצוא על המדף בימים אלה

יונתן לבני
30/01/2006

בדרך כלל אני מקדיש את המדור ליקב או לנושא אחד. אבל מדי פעם אני מקבל לטעימה בקבוק או שניים, ואין הצדקה להקדיש לבקבוק או ליקב את כל המדור. החלטתי על כן לרכז כמה יינות שטעמתי לאחרונה ולספר לכם עליהם בקצרה.

נתחיל דווקא ביין שמיוצר בספרד. ספרד מייצרת סוגי יינות רבים, והמפורסמים שבהם עשויים מענב הטמפרניו. לא מכבר הגיע אלינו מארז מיוחד, עשוי קרטון (!), ובתוכו יין בשם מרקז דה צ'יבה - מאה אחוז טמפרניו מיקב גנדיה, יקב שלא הכרתי. היין נתון בשקית אטומה העשויה חומר פלסטי מיוחד וארוזה בקופסת הקרטון הדקורטיבית. לשקית מחובר ברז פלסטיק קטן שניתן לשלוף, ודרכו נמזג היין. תכולת הקופסה שווה לשלושה בקבוקי יין של 750 מ"ל ומחירה 108 שקל - היינו 27 שקל לבקבוק (??). למסיבה או לארוחה משפחתית גדולה - מומלץ.

מיקב דלתון, שהתפרסם באחרונה דווקא בשל גניבת ענק של סחורה של עונה שלמה, קיבלתי לטעימה את הברברה החדש. ברברה הוא זן ענבים פופולרי בעיקר באזור פיימונטה באיטליה. זו השנה השנייה שיקב דלתון מכין יין ברברה, והיין הוא עדין, לא תוקפני וילך מצוין עם פסטה, עוף ופיצה. במחיר 50 שקל הוא בהחלט יין נחמד. לצדו טעמתי את הפטיט סירה-זינפנדל ריזרב 2004 של יקב רקנאטי, שנעשה משילוב של ענבי פטיט סירה עם שלושים אחוז זינפנדל. היין יוצר לראשונה ב-2003 במהדורה מצומצמת של 6,500 בקבוקים וזכה לאהדה רבה, והשנה כבר ייצרו ממנו כ-11 אלף בקבוקים. היין - מעשה ידי היינן המוכשר לואיס פסקו - עסיסי ועז טעם, עשיר בצבע ובארומה. הוא יושן בחביות עץ אלון אמריקאי, שעידנו את הטאנינים העזים שבו והקנו לו מורכבות נוספת. הזינפנדל, אגב, הוא כמעט היין הלאומי האמריקאי, וכמי שמחזיק ממנו ומאביו מולידו, הפרימיטבו האיטלקי, אני נהנה ממנו. ידידי זאב דוניא, היינן של יקב סוסון ים, שחוטא אף הוא בייצור סירה וזינפנדל, אומר תמיד: "קברנה ומרלו הם מוזיקה קלאסית. זינפנדל וסירה הם ג'אז". כחובב מוזיקה קלאסית וג'אז, ובמחיר 75 שקל, מדובר ביין מקסים ומומלץ.

מיקב ויתקין בשרון, יקב בוטיק שקנה לו במהירות אוהדים רבים, טעמתי את הוויתקין קלאסי 2004, המורכב מענבי סירה וקברנה סוביניון. דורון בלוגולובסקי ואסף פז, הייננים של היקב, מלמדים כאן שאפשר לייצר איכות ב-65 שקל; "היין של הבית", הם קוראים לו. בהחלט בית טוב. ואם התחלנו ביבוא, גם נסגור איתו: מאזור עמק הרון, מבית שפוטייה הצרפתי, מייבאת החברה הסקוטית את הבלרוש האדום, קוט דו רון 2003. היין מורכב מחמישים אחוז ענבי גרנש וחמישים אחוז סירה, ותמורת 59 שקל תוכלו לטעום יין קליל ונעים - ועוד מענבי גרנש, שפעם היוו את עמוד השדרה של יינות ארצנו וגרמו לנו שלא ליהנות מיין. אפשר שוב ליהנות!

  • אלכוהול

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully