קוקטיילים חגיגיים

לקראת החג גיא גיסר מוותר על כמה עקרונות ומגיש לכם רשימת קוקטיילים לראש השנה בטעמים של דבש, תפוחים ורימונים

גיא גיסר
24/09/2003

האמת, יש חג יותר מגניב מראש השנה? אני בספק, ולו רק בגלל ארוחת השחיתות שאחריה אף אחד לא יכול לזוז. ככה בלי צום, בלי הגבלות של חמץ, גם דגים, גם בשר, פירות וירקות - הכל הולך. עוד דבר שמסתדר יופי בראש השנה הוא אלכוהול (בעיקר אם יש יום יומיים חופש בשביל לנוח אחרי שתיה מרובה).
מסתבר שתפוח, דבש, אלכוהול ויין הולכים יופי ביחד, עדות לכך היא אורכה של רשימת הקוקטיילים המופיעה בהמשך.

איזה מזל שכמעט בכל החגים שלנו זו מצווה לשתות אלכוהול. מברכים "בורא פרי הגפן" (האם ייתכן שגם אלוהים דופק לפעמים שוט או שניים?) ושותים לחיי זה ולחיי זה. בכל מקרה בחג הזה אני לוקח את עניין הלגימות צעד אחד קדימה ומביא לפניכם רשימה צנועה אך מכובדת של מתכוני קוקטיילים הקשורים, בדרך זו או אחרת, לראש השנה.
בכל המתכונים תופס לו מקום של כבוד אחד מהמרכיבים המרכזיים של החג: תפוח, דבש, רימון ויש גם בסוף הפתעה כי ראש השנה הוא טוב ליהודים, ובמיוחד לאלה השתיינים.

טוב לדעת (מקודם)

הסוד נחשף: כיצד בי-קיור לייזר מפחית את הכאב?

מוגש מטעם בי קיור לייזר

תפוח בדבש

נכון, את הקוקטייל הזה כבר הזכרתי בכתבה על הייגרמייסטר, אבל הוא בדיוק מתאים עכשיו אז קבלו אותו בשנית בתור תזכורת:

מרכיבים:
30 cc בארנייגר
30 cc שנאפס תפוח

אופן ההכנה:
מוזגים בארנייגר עד לקו החצי של כוס שוט (60 cc), ומציפים לאט ובעדינות את השנאפס על גביו. "התפוח בדבש" הוא קוקטייל שכבות אותו לוגמים בשלוק יחיד, וטעם התפוח בדבש מחזיר עטרה ליושנה ומזכיר את המקור.

ראסטי נייל

כן, גם הקוקטייל הזה הופיע כבר ברשימותיי, אבל שוב, הקשר שלו לראש השנה מחייב. הראסטי נייל מכיל דרמבוי, שהוא ליקר דבש על בסיס וויסקי סקוטי, ולמרות שזה לא בדיוק הדבש הרגיל, נחשיב אותו כקוקטייל חג.

מצרכים:
40 cc וויסקי סקוטי
20 cc דרמבוי
2 קוביות קרח

אופן ההכנה:
מוזגים את הוויסקי והדרמבוי לכוס אולד פאשן עם קרח, מערבבים מעט ומגישים.

KILLER BEE

הקוקטייל הממוחזר האחרון היום. בארנייגר, ליקר דבש בטעם דובשני וסמיך כמעט כמו דבש, הופך כמעט כל משקה למשקה מיוחד לראש השנה.

מרכיבים:
30 cc יגרמייסטר
30 cc בארנייגר

אופן ההכנה:
מוזגים בארנייגר עד לקו החצי של כוס שוט (60 cc), ומציפים לאט ובעדינות את היגרמייסטר על גביו. מתקבל קוקטייל שוטר (Shooter) בשכבות הנלגם בשלוק אחד.
המתיקות של הבארנייגר והמרירות של היגרמייסטר יוצרים שילוב טעים ומעניין.

Apple Bee

מרכיבים:
1.5 (60 (cc שנאפס תפוח
0.5 (20 cc) ברנדי תפוחים (קלבדוס או אפל ג'ק מומלצים)
1 (40 cc) מיץ קראנברי (חמוציות)

אופן ההכנה:
מוזגים את המרכיבים לשייקר עם קרח, מנערים היטב ומסננים לכוס קוקטייל מקוררת מראש. ניתן לקשט בפלח תפוח על שפת הכוס.

HAM

השם של הקוקטייל הזה הוא בעצם ראשי תיבות של מרכיביו: Honey, Apple cider, Malibu.

מרכיבים:
1 מליבו (ליקר קוקוס על בסיס רום)
1 כף דבש
סיידר תפוחים צלול

אופן ההכנה:
מוזגים את המליבו לכוס הייבול עם קרח, מוסיפים את הדבש ומעט (עד חצי הכוס) סיידר. מערבבים חזק עד שהדבש נמהל היטב במשקה ומוסיפים סיידר עד לשפת הכוס.

Apple Martini

את האפל מרטיני הזכרתי בכתבה על הקוקטיילים האיומים, ואני עדיין לא מעריך אותו כקוקטייל, אבל לא בגלל שהוא לא טעים, אלא בגלל חילול שמו של קוקטייל המרטיני המקורי. בכל מקרה לכבוד החג אני מוסיף אותו לרשימה מאחר והרבה אוהבים את הטעם שלו ומרכיביו איכותיים.

מרכיבים:
1 וודקה
0.5 שנאפס תפוח
0.5 סיידר תפוחים צלול

אופן ההכנה:
מקררים מראש כוס מרטיני. מוזגים לשייקר את כל המרכיבים ורק לאחר מכן מוסיפים כמה קוביות קרח. מערבבים (לא מנערים!) עם כפית כ- 15 סיבובים ומסננים לכוס.

מרטיני רימונים ושתי שיטות להכנת ליקר רימונים

תשמעו, אם כבר אין לי עקרונות היום אז עד הסוף. גם שמו של הקוקטייל הזה הורס קצת, אך הטעם מפצה על הכל וגם העובדה שבינו לבין המרטיני אין שום קשר. מדובר בקוקטייל שמתאים בול לראש השנה.

--מרטיני רימונים--

מרכיבים:
1 וודקה
1 מיץ רימונים טרי (לא סירופ!!!)
0.5 ליקר תפוזים (טריפל סק או קוואנטרו מצוינים)
1/4 גרנדין (סירופ בטעם רימונים)

אופן ההכנה:
מוסיפים את כל המרכיבים לשייקר עם קרח, מנערים היטב ומסננים לכוס קוקטייל. ניתן לקשט בכמה גרגירי רימון בכוס ולהגיש.

עד כאן עם קוקטיילים. ועכשיו לעולם אחר - איך מכינים ליקר רימונים (שתי שיטות):

ההגדרה של ליקר היא אלכוהול+סוכר, ולכן כמעט לכל ליקר יש להוסיף סוכר, גם בשביל שהטעם לא יהיה חריף מדי, וגם כדי להוציא מהפרי את המיץ שבו.
את ליקר הרימונים רצוי להכין מאלכוהול איכותי, (מומלץ כזה ללא טעם מודגש כדי שלא יפריע לטעמו של הפרי). אני נוהג להשתמש בוודקה איכותית שהיא גם שקופה, גם חסרת טעם וריח וגם טעימה.

מתכון ל-2 ליטר ליקר רימונים:

מרכיבים:
1 ק"ג גרגירי רימון (יש להקפיד שהגרגירים יהיו אדומים ובשלים, אך לא יותר מדי כדי שלא ייצא ליקר עם טעם רקוב)
1 ליטר מי סוכר (יחס של 1:1 בין מים לסוכר)
1 ליטר וודקה איכותית (מותג ידוע וטוב)

אופן ההכנה:
1. מועכים את גרגירי הרימונים ומוציאים מהם את המיץ (זהירות! לא למעוך חזק מדי כדי שלא יתקבל טעם מריר).

2. בתוך כלי רחב ובעל קיבולת גדולה משרים את גרגירי הרימון והמיץ בוודקה, מערבבים היטב, אוטמים לחלוטין את הכלי ומניחים אותו במקום קריר ומוצל למשך כשבועיים. כדאי לנער את הכלי כל שלושה-ארבעה ימים כדי שהסוכרים לא ישקעו, אך בשום פנים ואופן לא לפתוח אותו.

3. לאחר שבועיים פותחים את הכלי, ומסננים את הנוזלים לכלי חדש. ניתן לעשות זאת דרך מסננת דקה מאוד, דרך פילטר נייר או פשוט דרך בד חיתול. בסוף הסינון אמור להתקבל נוזל צלול, אלכוהולי ומעט מריר.

4. כאן מגיע שלב חשוב- מינון בין ליקר לסוכר. מומלץ לטעום את הליקר בכוס ולהוסיף מי סוכר לפי הטעם. כשמגיעים לטעם הרצוי יש לחשב את היחס בכוס עצמה (על 100 cc שמתם 20 cc מי סוכר? אז הוסיפו יחס של 1:5 בין הליקר למי- הסוכר).

5. בסיום התהליך מבקבקים בבקבוק זכוכית, סוגרים עם פקק ומצננים במקרר לכמה שעות (לפחות שלוש) לפני ההגשה.

את השיטה השנייה להכנת ליקרים למדתי מחבר בפורום "בירה יין ואלכוהול" של וואלה! המכנה את עצמו "liqueur_maker", והוא מכין ליקרים באופן שונה, אך טוב לא פחות. תבחרו אתם איזו שיטה יותר מתאימה לכם.

מרכיבים:
1 ק"ג גרגירי רימון
1 ק"ג סוכר.
בקבוק כוהל 95% (שרף - כזה שנמכר במכולת)

אופן ההכנה:
1. בכלי רחב מפזרים שכבה של גרגירים ומכסים בסוכר, ואז שוב עוד שכבה של גרגירים וסוכר וחוזר חלילה. אוטמים את הכלי ומניחים במקום מוצל וקריר (לא במקרר!) למשך שבועיים.

2. לאחר שבועיים פותחים את המכסה ומוודאים שהגרגירים הוציאו כמעט את כל המיץ, נשארו מצ'וקמקים והסוכר נעלם כלא היה. מסננים את הנוזלים ומוסיפים את הכוהל 95% עד שמגיעים לרמת האלכוהול הרצויה (אם הוספתם לחצי ליטר מיץ, חצי ליטר כוהל תקבלו ליקר בחוזק של כ- 45%-50% אלכוהול), מחזירים לכלי סגור ואטום ומניחים להשריה לעוד חודשיים, כאשר מדי פעם מנערים את הכלי כדי שהנוזלים יתערבבו.

3. לאחר חודשיים פותחים את הכלי, מבקבקים, ומצננים.

לחיים!!! ושתהיה שנה טובה ומלאת אלכוהול.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully