ביקורת יין: ספידי גונזלס

אבי אפרתי טועם את היינות הספרדיים של קבוצת גונזלס בייאס ומוצא את יין הבית שלו – ברוניה קריאנזה 2008

אבי אפרתי
17/10/2012

טעימת השבוע מוקדשת ליינות קבוצת היין גונזלס בייאס מספרד. הקבוצה כוללת שישה יקבים בכל רחבי ספרד המייצרים יינות מכל הסוגים: מבעבעים, לבנים, אדומים וחרז (שרי).

כמו תמיד ביינות ספרדיים, פקטור התמורה לכסף משחק תפקיד מרכזי. תמחור מתון מאוד עד בינוני, קונה, במקרים הטובים, יינות חביבים עד טובים ממש.

בטעימה הנוכחית שתי קאוות טובות בהרבה מהממוצע השגור, אדום קליל ומקסים ויין שרי מתקתק וחביב. מצטייני הטעימה הם ללא ספק שני היינות מיקב ברוניה (BERONIA) שבריוחה: ברוניה קריאנזה 2008 – יין מתון יומרות ותמחור, שמספק תמורה פנומנאלית ל-65 שקלים; וברוניה גראן ריזרבה 2003, שמספק בסכום מאופק במיוחד יחסית לז'אנר היוקרתי (187 שקלים) ריוחה גראן רזרבה עם כבוד.

לחיים!

וילרנאו, ברוט נאטור NV

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: קאווה יבשה של יקב וילרנאו, השייך לקבוצת גונזלס בייאס מ-1982. בלנד של 50% ענבי מקבאו, 35% פרלאדה ו-15% חרלו מאיזור סנט סדורני דה אוניה, בלב קטלוניה, שם שוכן היקב. 12 חודשי התיישנות. צבע זהבהב-ירקרק. בועות מעודנות יחסית. באף בולט תפוח.

כמה? 52 שקלים.

הכי מתאים ל: טפאס.

דבר המבקר: קאווה יבשה פירותית וסימפטית מאוד, ליגה מעל הפושטיות. שווה בהחלט לגימה לצד נשנוש לא מחייב.

תמורה לכסף: 3/5 (טובה).

בשלוש מילים: קאווה טובה מהממוצע.

וילרנאו, ברוט נאטור ריזרבה NV

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: קאווה יבשה מבלנד של 55% ענבי מקבאו, 30% פרלאדה ו-15% שרדונה. 24 חודשי התיישנות. צבע זהוב. אף שופע פרי.

כמה? 72 שקלים.

הכי מתאים ל: טפאס ופירות ים.

דבר המבקר: קצת יותר רצינית ומשמעותית מהקאווה החביבה הקודמת. בנויה היטב, מאוזנת, מעודנת יחסית.

תמורה לכסף: 3/5 (טובה).

בעשר מילים: שווה להשקיע קצת יותר ולקבל מבעבע שמרגיש קצת יותר מגזוז.

פינקה קונסטנציה, אלטוזנו ורדחו-סוביניוןן בלאן 2010

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: בלנד של זן ה-ורדחו המקומי, עם סוביניון בלאן, המופק ביקב פינקה קונסטנציה שבפרובינציית טולדו. צבע זהוב-שקוף. באף פרחוניות קלה. גוף קל.

כמה? 40 שקלים.

הכי מתאים ל: לגימת אחה"צ בלתי מחייבת, עם או בלי אוכל. טפאס ירקות. פסטה ברוטבי שמן זית.

דבר המבקר: קל כנוצה, מאוזן, נעים וחביב.

תמורה לכסף: 2.5/5 (ריאלית).

בארבע מילים: לימים החמים שעדיין כאן.

עוד בוואלה!

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

פינקה קונסטנציה, אלטוזנו טמפרניו-קברנה סוביניון 2010

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: בלנד של זן הטמפרניו הספרדי עם קברנה סוביניון. ארבעה חודשי התיישנות בחביות עץ אלון הונגרי ואמריקאי. צבע אדום. באף פרי אדום. גוף קל.

כמה? 40 שקלים.

הכי מתאים ל: ארוחות ערב ביתיות קלות. פיצה.

דבר המבקר: אחלה יין לארוחה לא מושקעת. אפשר ללגמו כמים. לצד חינניותו הוא גם עשוי היטב. לא חוויית לגימה אנינה, אבל לערב, אחרי העבודה, עם סנדביץ' פסטרמה וסלט, הוא ייטיב להתאים.

תמורה לכסף: 4/5 (טובה מאוד).

בשלוש מילים: קל, שמח וראוי.

ברוניה, קריאנזה ריוחה 2008

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 83% ענבי טמפרניו, 15% גרציאנו ו-2% מאזואלו מכרמים בעמק אבארו, שבריוחה אלטה. 12 חודשי התיישנות בחביות המשלבות עץ אלון צרפתי ואמריקאי. צבע אדום עמוק. באף פרי שחור ואדום, תבלינים. גוף בינוני.

כמה? 65 שקלים.

הכי מתאים ל: פסטה ברוטבי בשר. תבשילי עוף ובשר.

דבר המבקר: לטעמי, זהו השיחוק היותר גדול של הטעימה הזו. יין שמספק הרבה יותר מאסה, אופי ועומק משניתן לצפות ממחירו. ככה זה עם יינות ספרדיים במיטבם: כשהם מוצלחים, מומלץ וכדאי לרכוש מהם ארגז.

תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת).

ב-11 מילים: מומלץ לשקול בכובד ראש להפוך את 'ברוניה קריאנזה 2008' ליין הבית.

פינקה קונסטנציה 2009

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: יקב פינצה קונסטנציה הוא מהגדולים ביצרני קבוצת גונזלס בייאס. היין הנוכחי מורכב משישה זני ענבים שונים: 40% סירה, 34% קברנה סוביניון, 8% פטי ורדו, 7% טמפרניו, 6% גרנאש מו-4% קברנה פרנק. 12 חודשי התיישנות בחביות עץ אלון. צבע אדום ארגמני. אף מתובל מאוד. גוף בינוני.

כמה? 68 שקלים.

הכי מתאים ל: תבשילי בשר ופסטה ברוטבי בשר.

דבר המבקר: בלנד חובק כל – זנים בורדולזיים טיפוסיים, סירה מעמק הרון וגם טמפרניו מספרד; למה לא אם אפשר...אבל ריבוי הזרועות כאן ממחיש, לטעמי, את עיקרון 'תפסת מרובה, לא תפסת'. יין לא יקר אמנם, אבל בהשוואה למה שאפשר לקבל בספרד הזולה בקטגוריית המחירים הזו (עיינו ערך 'ברוניה קריאנזה 2008 ' מהפסקה שממעל, זה בהחלט מעט מידי.

תמורה לכסף: 1.5/5.

בשלוש מילים: הפחות מוצלח בטעימה.

ברוניה, גראן ריזרבה ריוחה 2003

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: 92% טמפרניו, 4% גרציאנו ו-4% מאזואלו. 24 חודשי התיישנות בחביות המשלבות עץ אלון צרפתי ואמריקאי. צבע אדום עמוק מאוד. באף פרי שחור, תבלינים, טבק ועור. גוף מלא.

כמה? 186 שקלים.

הכי מתאים ל: ארוחות עשירות על בסיס בשר.

דבר המבקר: ריוחה גראן ריזרבה צנוע יומרות ותמחור וברוך איכויות. אלגנטי, עשיר, עמוק ורך להפליא – תוצאת משך ההתיישנות הממושך לאחר הביקבוק. לא רק שהיין בשל ללגימה, הוא ממש מתחנן שילגמו אותו. תענוג בר השגה.

תמורה לכסף: 4.5/5 (מצוינת. מעט יינות שעולים 186 שקלים מספקים תמורה כזו).

בשש מילים: ריוחה גראן ריזרבה, זה לא בשמיים.

שרי נקטר פדרו חימנז

בלי כמה מילים על עפיצות אי אפשר: נקטר שרי העשוי מ-100% ענבי פדרו חימנז. הענבים הושרו על רצפת הכרם לאחר הבציר, על מנת שיאבדו נוזלים, רמת הסוכר שבהם תעלה והארומות והטעמים יודגשו. היין חוזק ל-15% אלכוהול ושהה בחביות עם חמצן, בשיטת סולרה, לשמונה שנים. צבע אדום-חום כהה. באף קרמל, פירות יבשים ותבלינים.

כמה? 103 שקלים.

הכי מתאים ל: קינוחים בכלל וקינוחי שוקולד בפרט.

דבר המבקר: נקטר עמוק טעמים, עשיר ומתוק מאוד. פירות, אגוזים, תבלינים.

תמורה לכסף: 3/5 (טובה)

בשלוש מילים: ממתק ספרדי חביב.

  • יין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully