פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מלך היער: פירות יער כחול-לבן

   בניגוד למה שנהוג לחשוב, פירות יער הם לא תענוג ששמור לארצות אירופיות רחוקות. ברמת הגולן תוכלו לקטוף אוכמניות ופטל ולהרגיש אירופה

   קינוחי פירות יער במלון הגושרים (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   קינוחים עם פירות יער מקומיים במלון הגושרים (צילום: רעות סהר)

   לישראלים יש דעה קדומה על פירות יער. אנחנו מטיילים בעולם, אנחנו רואים את כל פירות היער בשווקים באירופה ובסופרמרקטים בארצות הברית, גדלנו לחשוב שכאן בישראל, הלוהטת והלחה, לעולם לא נוכל לגדל את הפירות המענגים האלו. אמרו לנו שהם נקראים פירות יער כי הם צריכים יער לגדול בהם, שצריך שלג וקור בשבילם.

   5 דברים שלא ידעתם על פירות יער
   קוטפים ומבשלים: מתכונים עם תותי עץ

   פטל אדום (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   פטל ישראלי (צילום: רעות סהר)

   את הקונספציה השגויה הזו, לפיה פטל, אוכמניות וחבריהם שייכים לארצות הקרות, החלו בשנים האחרונות להפריך המגדלים הישראלים. "ההנחה הרווחת היא שאוכמניות חייבות קור אבל זה שקר מוחלט", אומר דני בכר, מגדל ותיק של אוכמניות בכרכום, ישוב קטנטן סמוך לירדן ההררי שמשקיף על הכנרת מצפון. "כשליש מהאוכמניות בעולם מגיעות מפלורידה וטקסס, מקומות שיותר חם בהם מתל אביב אפילו".

   שיח פטל (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   פרחי שיח הפטל שהופכים לפרי (צילום: רעות סהר)

   "זה היה שווה למישהו למכור לנו את הסיפור הזה של מדינות קרות, גדלנו לחשוב על פירות יער כמוצר לא נגיש שמגיע אלינו מארצות הכפור והמחיר בהתאם. התעסקתי באלפי צמחים לאורך השנים שנחשבים לבלתי אפשריים, התחלתי מתחום הגינון, ואני ידוע כאחד שעושה דברים משוגעים בתחום, מתעסק עם הבלתי אפשרי, ויש הרבה סוגים של צמחים שיש לי חלק בהצלחה שלהם בארץ. בהתחלה פירות יער היו רק שורה קטנה בין כל הפרויקטים שהיו לי ועם הזמן זה צבר תאוצה והפך לעניין המרכזי שלי". בכר עוסק בייחורים של אוכמניות, הוא יודע איך לקחת חתיכות מהצמח ולגרום להן להוציא שורשים, "זה סודות מקצועיים", הוא מסרב לפרט עוד.

   חממת פטל (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   בית הרשת של הפטל של יעקב ממן בנווה אטי"ב (צילום: רעות סהר)

   בין כל בתי הרשת של בכר יש חממה אחת קטנה שמוקדשת לצמחים הצעירים ביותר שצריכים עכשיו להסתגל לראשונה לאדמה, ממש כמו פגייה של אוכמניות. "האוכמניות זה צמח איטי", מסביר בכר, "צמחי האוכמניות הקטנים עוברים השרשה, לאחר שהתחזקו הם עוברים לדליים קטנים ובהמשך כשהם גדולים זה הולך החוצה למטעים, זה תהליך של שנתיים במינימום עד שהשיח מתחיל לתת פרי".

   שתיל אוכמניה (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   ייחורים של אוכמניות של דני בכר (צילום: רעות סהר)

   בקצה השני של רמת הגולן, שעה נסיעה על כביש 90 ועוד 10 דקות נסיעה בפיתולים המרהיבים של כביש 99 נמצאת נווה אטי"ב ובה בתי הרשת של יעקב ממן, שרבים מחבריו קוראים לו קוקו. ממן מגדל פירות יער מסוגים שונים כבר כמה שנים, נאבק באתגרים של ישוב מרוחק על גבול סוריה, ובאתגרים שהם מנת חלקם של כל החקלאים בישראל ובמיוחד חוק המים שייקר את המים לחקלאות והפך הרבה גידולים ללא רווחיים. "חיפשתי איפה יש לי יתרון יחסי על גידולים אחרים", מסביר ממן, "למשל רימון מגדלים בכל מקום, משרד החקלאות עודד רימונים עד שכל השוק היה רווי ברימון. זה אחד הפרמטרים להורדת מחיר".

   חממת פטל (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   יעקב ממן והפטל שלו (צילום: רעות סהר)

   "כדי להרוויח הייתי חייב להיות ייחודי ביתרונות שיש לי, משרד החקלאות לא מתכנן ולא נותן ייעוץ אמיתי, הייתי צריך לקבל את ההחלטות האלה לבד". הפטל והאוכמניות של ממן לא היו יכולים לגדול באדמת הבזלת של רמת הגולן, גם חומציות הקרקע לא מתאימה וגם מחיר המים לא מאפשר "בזבוז" כזה של השקייה ישירה של הקרקע.

   גידול אוכמניות (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   גידול במצע מנותק מהקרקע (צילום: רעות סהר)

   האוכמניות והפטל גדלים בתוך מצע מנותק מהקרקע של חברת טוף מרום גולן, המותאם לצרכי הפטל ומווסת את כמויות המים המגיעות לפרי. "בשנים האחרונות אנו מייצרים מצעי קרקע המותאמים לגידולים ספציפיים", אומר יוני אוסרוביץ, אגרונום בטוף מרום גולן. "באמצעות כך מווסתים את כמויות המים להם זקוק כל גידול, באמצעותם אנו מצליחים לסייע לחקלאים למקסם את איכות הגידול וכמויות היבול, יש לזה השפעה ישירה גם על פירות היער".

   שיח אוכמניה (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   שיחי האוכמניות של דני בכר (צילום: רעות סהר)

   דיווחים שמגיעים מהמגדלים הישראלים לקראת סוף עונת הקטיף הנוכחית מלמדים שבזכות מזג האוויר במהלך החורף האחרון שאופיין בטמפרטורות נוחות במהלך שעות היום ומנות קור מדודות בלילות, הם נהנים מיבול גבוה יותר של פירות היער בדגש על פטל ואוכמניות. אירועי הגשם הלא אופייניים של מאי ויוני איימו על איכות הפטל הנמצא בימים אלו בקטיף, אבל נראה שבסופו של דבר הכל עבר בסדר.

   קינוחי פירות יער במלון הגושרים (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   פירות יער מקומיים על קינוחים מקומיים במלון הגושרים (צילום: רעות סהר)

   בשנים האחרונות עלה הביקוש בישראל לפירות יער טריים, התפתחות עולם הקונדיטוריה הישראלי וטרנדים שמגיעים אלינו מהעולם הפכו אותם לקישוט כמעט מחייב על כל פטיסרי שתראו, בכל מיני ערים בארץ ולא רק בתל אביב האופנתית. "אני הפכתי את הדרישה לפירות יער למשהו מעשי", אומר דני בכר, "ביקוש היה תמיד אבל לא יכולנו לספק פרי טרי ואיכותי. תמיד היה כאן שוק גדול של יוצאי בריה"מ שצרך פירות יער, הביקוש לא היה הבעיה אלא זה שלא הצלחנו לייצר".

   שיח פטל (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   שיח הפטל אצל יעקב ממן (צילום: רעות סהר)

   "ב-2002 התחלנו לראשונה עם כמה שתילים, הפרויקט עבד בווליום נמוך וב-2011 התחלנו לראשונה לעבוד עם מאסות של שיחים. המחירים גבוהים אבל הרמה של הפרי היא אחת הגבוהות בעולם, ובגלל זה אנחנו מקבלים מחיר גבוה יותר מהייבוא. אנחנו מוכנים להתאמץ כדי שיתנו לנו להתפרנס".

   אוכמניות (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   האוכמניות הישראליות של יעקב ממן (צילום: רעות סהר)

   לא רחוק מנווה אטי"ב, אל המטבחים המבריקים של מלון הגושרים, מגיעים ארגזי הקרטון עם האספקה היומית של פירות יער טריים. הפטל והאוכמניות, שנולדו ממש כמה קילומטרים משם, הולכים לככב על גבם של הקינוחים המוגשים במקום בכוסות ובצנצנות ולצבוע את שולחנות ההגשה בצבעי אדום, כחול עמוק ושחור, פירות יער שנדמה שהגיעו לכאן מארצות רחוקות וקרירות, אבל הם שלנו והם מכאן.

   חממת אוכמניות (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   בית היולדות של האוכמניות של דני בכר (צילום: רעות סהר)
   קינוחי פירות יער במלון הגושרים (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   קינוחים של מלון הגושרים (צילום: רעות סהר)
   אוכמניות (מערכת וואלה! NEWS , רעות סהר)
   אוכמניות ישראליות (צילום: רעות סהר)